Jeździectwo

Jazda konna

Jeździectwo

Jeździectwo

Nie trzeba mieć mnóstwa pieniędzy na elegencki strój ani świetnej kondycji fizycznej. Naukę jazdy konnej może podjąć niemal każdy, niezależnie od wieku.

Jeździectwo to bez wątpienia sport elitarny, stawiany na równi z golfem i tenisem. Ma jednak nad nimi pewną przewagę, którą jest jego różnorodność. Jest wiele form uprawiania jeździectwa, począwszy od jazdy konnej, ćwiczeń gimnastycznych i akrobatycznych wykonywanych na koniu, do powożenia, które nie wymaga bezpośredniego kontaktu z koniem. W sumie mamy siedem dyscyplin jeździeckich, z których trzy: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i wszechstronny konkurs konia wierzchowego, są konkurencjami olimpijskimi.

Jeździectwo to sport, czy po prostu forma aktywności fizycznej, którą można uprawiać w każdym wieku. Na konia można z powodzeniem wsadzić już 3-letnie dziecko. Nigdy nie jest też za późno, żeby spróbować swoich sił w siodle. Pan Marian Kozicki – nasz srebrny olimpijczyk z Moskwy, czy Pani Wanda Wąsowska – pierwsza dama polskiego ujeżdżenia, mimo skończonych osiemdziesięciu lat nadal regularnie jeżdżą. Można więc powiedzieć, że to sport na całe życie.

W jeździectwie jest jeszcze jedna wyjątkowa rzecz. To jedyny sport, w którym partnerem człowieka jest zwierzę. Od konia tak samo jak od jeźdźca zależy wynik. Zresztą nie bez powodu o jeźdźcu i koniu mówi się „para”. Między człowiekiem a koniem tworzy się wyjątkowa relacja oparta na wzajemnym zaufaniu. Jeździectwo uczy odpowiedzialności i empatii.

Mimo swojej elitarności, jeździectwo staje się w Polsce coraz bardziej popularne i dostępne. Powstaje coraz więcej profesjonalnych ośrodków jeździeckich wyposażonych między innymi w kryte ujeżdżalnie, dzięki którym jeździectwo możemy uprawiać przez cały rok, nawet gdy pada deszcz lub temperatura na zewnątrz spadają poniżej zera. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego wierzchowca, a „duże marki” z branży deweloperskiej, usług bankowych czy ubezpieczeniowych zaczynają inwestować w sponsoring sportów konnych.

Dla wielu osób jeździectwo staje się stylem życia. Wyjazd do klubu jeździeckiego to nie tylko godzina spędzona w siodle, ale przede wszystkim kontakt z naturą i sposób na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeździectwo to nie tylko hobby czy pasja to styl życia, który pojawia się nawet w modzie największych światowych projektantów. Eleganckie sztyblety, spodnie a’la bryczesy, oficerki czy kowbojskie kapelusze na stałe zagościły w naszych szafach.

SKJ HIPPIKA TOMASZKOWO

SKJ HIPPIKA TOMASZKOWO